• Prof. Dr. Mehmet KAYA | 21. Dönem Kahramanmaraş Milletvekili

Afşin'de Ulaşım ve Ticaret

Bölgede gelişen sektörlerden diğer ikisi de ulaşım ve ticaret sektörüdür. Afşin-Elbistan Termik Santra1i'nin faaliyeti ile birlikte ulaşım ve haberleşme alanında da hızlı bir gelişme olmuştur.

Afşin ve Elbistan ilçelerinden İstanbul ve Karadeniz bölgesi dahil önemli merkezlere yolcu taşımacılığı başlatılmıştır. Bu hatlardan bazı örnekler vermek gerekirse;

1. Hat : KMaraş, Adana, Osmaniye, Mersin, İskenderun, Hatay
2. Hat : KMaraş, G.Antep
3. Hat : Kayseri, Ankara, Bursa, İstanbul
4. Hat : Sivas, Tokat, Amasya, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize
5. Hat : Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Kars.

Afşin ve Elbistan ilçelerine en yakın il Malatya ilidir. Afşin' e uzaklığı 154 km, Elbistan' a ise 126 km' dir. Her iki ilçenin de bağlı bulunduğu KMaraş iline uzaklığı Afşin'in 146, Elbistan'ın ise 160 km' dir. Kayseri iline Afşin 252, Elbistan 266 km' dir. Sivas iline Afşin 323 km, Elbistan 292 km' dir.

Her iki ilçe de, yaygın olarak ticaretini Kayseri, Malatya, Ankar~ ve İstanbul illeri ile yapmaktadır. Bağlı bulundukları K.Maraş ili ile idari işlerin dışında bir bağlantıları bulunmamaktadır. Bütün bu bilgilerden anlaşılacağı gibi coğrafyası ticareti, iklimi ve ekonomisi farklıdır. 250.726 nüfusu bulunan ve bölgenin idari statüsünün değiştirilmesi bu ilçelerde yaşayan insanlara büyük bir rahatlık sağlayacaktır.
Okunma Sayısı: 4270   |   Güncelleme Tarihi: 10.06.2016    Sayfayı Yazdır


Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik Prof. Dr. Mehmet KAYA tarafından sağlanmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz, kaynak gösterilerek iktibas edilemez. © 2016 - 2021
Profesyonel Web Tasarım