• Prof. Dr. Mehmet KAYA | 21. Dönem Kahramanmaraş Milletvekili

Sadaka Bey

Sevli Bey'in öldürülmesinden sonra Beyolan oğlu Sadaka Be)" beylik menşurunu almak için Kahire'ye gitti. Elbistan'a dönünce, amcası Halil Bey'in oğlu Nasreddin Mehmed ile amansız bir iktidar mücadelesine başladı.

Bölgenin önemi dolayısıyla, Osman1ılari Memluklar ve Akkoyun1u'lar, burada söz sahibi olmak için rekabet ediyorlardı. Osmanlı padişahı Yıldırım Beyazıd, bu iki beyin mücadelesini fırsat bilip, söz sahibi olanın sırası geldiğine inanarak Elbistan'a yürüdü ve 2 Ağustos 1399'da gelerek/Sadaka Bey'i Elbistan'dan sürüp Nasreddin Mehmed Bey'i Dulkadirliler'in başına geçirdi.

Yıldırım'ın bu müdahelesi, Osmanlılar'la Memluklar'ın aralannın açılmasına başlangıç olmuştu. Bu tarihten itibaren bu iki güçlü devlet aralarında tampon devlet olan Dulkadir Beyliği'ni birbirlerine karşı himaye etmek suretiyle burada etkili olmaya çalışmışlardır.
Okunma Sayısı: 2534   |   Güncelleme Tarihi: 08.06.2016    Sayfayı Yazdır


Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik Prof. Dr. Mehmet KAYA tarafından sağlanmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz, kaynak gösterilerek iktibas edilemez. © 2016 - 2021
Profesyonel Web Tasarım