• Prof. Dr. Mehmet KAYA | 21. Dönem Kahramanmaraş Milletvekili

Şahbudak Bey

- Birinci Beylik Yılları -
Melik Arslan Bey'in öldürülmesinden sonra, Memluk Sultanından 'Beylik Menşuru'nu alan kardeşi Şahbudak Bey, Elbistan'a gelerek Beyliğin başına geçti.

Bunun üzerine Elbistan'ın ileri gelenleri Fatih Sultan Mehmed'e başvurarak, daha önce yanına sığınan ve çok yararlıklar gösteren -Melik Arslan'ın diğer kardeşi- Şehsuvar'ın başlarına Beyolmasını sağlamasını istediler. O sırada Şehsuvar Bey, Trakya'da Çirmen Sancak Bey'i olarak Osmanlılara hizmetini sürdürüyordu. Fatih'in çok sevdiği ve takdir ettiği insanlardan biriydi.

Fatih ise, zaten Anadolu'da nüfusunu artırmak istiyor ve birlik peşinde mücadele ediyordu. Derhal, Şehsuvar Bey'i bir kuvvetle, Şahbudak'a karşı gönderdi. Her ikisi de kayınbiraderi idi ama, Şah-budak'ın Memluklar'dan yana tavır koyması ve Şehsuvar Bey'e güvenmesi, Dulkadiroğulları'nın da bunu istemesi, tercihine yön veriyordu.
Okunma Sayısı: 2420   |   Güncelleme Tarihi: 08.06.2016    Sayfayı Yazdır


Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik Prof. Dr. Mehmet KAYA tarafından sağlanmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz, kaynak gösterilerek iktibas edilemez. © 2016 - 2021
Profesyonel Web Tasarım